За начинаещи инвеститори в акции, компенсаторни инструменти, облигации, инвестиционни фондове

Фондовата борса е едно от местата, където парите Ви работят за Вас при по-висока доходност и, разбира се, по-висок риск от банковите депозити, а в повечето случаи и от собствения бизнес. Затова е похвален интересът ви към българските акции!


Първо определете инвестиционните си възможности и намерения, тоест срока за който можете да "забравите" парите, които искате да вложите, доходността която търсите, преценете опита, който имате.  Сделките с акции на БФБ-София са необлагаеми  и каквото спечелите, е за Вас.

 

Срокът трябва да бъде поне няколко месеца, а по-добре над година, защото за пазара е трудно да изпълни прогнозите Ви за 1 ден. Интрадей търговията (търговия в рамките на деня) на БФБ-София не се препоръчва поради големия спред (около 1,5-5% от стойността на борсовата позиция (акция, компенасторка) и брокерските (борсови) комисионни - около 1% от стойността на сделката.

Ако търсите много висока доходност, е най-добре да опитате индивидуално инвестиране, като пробвате да уцелите поредната "ракета" на фондовата борса.

Рискът тук е голям, особено при начинаещите търговци, които може да се подлъжат от слух, от нечие мнение или от представата, че познават предприятие X, поради някакъв досег с него.


Целта Ви при индивидуално инвестиране може да бъде активно, рисково управление, като периодично купувате считаната за най-подходяща акция. Целта Ви може да бъде и” buy and hold”, тоест да държите дадена акция много дълъг период - например 3-5-10-20 г., нещо като вашата пенсионна осигуровка, особено ако вярвате в това предприятие.

Може би тук е мястото да спомена, че според теорията, портфейл от 6-8 позиции е оптимален от гледна точка на диверсификацията. Ето и отговора на въпростите - Как се купуват акции или компенасторни инструменти на БФБ-София? Колко пари ми трябват за да започна?

 

 

По-малко печелившият вариант е доверително управлениекоето се предлага от редица инвестиционни посредници. Тук възможността за максимална печалба е ограничена от факта, че инвестиционните посредници изграждат портфейл, което, от своя страна, гарантира сигурност.

 

Инвестиционните дружества са другата възможност за балансирана инвестиция, като тук обикновено доходността е по-ниска от доверителното управление, защото инвестиционните дружества инвестират голяма част от активите си в депозити и облигации. В България има три активно действащи инвестиционни дружества от отворен тип за инвестиции в акции(ежедневно изкупуват и продават свои акции). Това са ИД Адванс Инвест, ИД Капман Капитал и ИД Пеликан. Скоро ще стартира и дружество на ОББ .

Страниците на изброените дружества можете да намерите на адрес Invest.start.bg.

 

В България има и две инвестиционни дружества от отворен тип за инвестиции в облигации и депозити, които реализират около 10% годишна доходност. Това са Елана Еврофонд и Ти Би Ай Евробонд. Ако имате банкови депозити, е добре да се замислите за инвестиция в тези дружества, която ще ви осигури по-висок доход при висока ликвидност (“ликвидност” е срокът, в който можете да си вземете парите, и се измерва в дни, седмици и т.н.). Страниците на двете дружества също можете да намерите на адрес invest.start.bg

 

 

Можете да инвестирате и в дружества за инвестиции в недвижими имоти. Тези дружества купуват и продават имоти, отдават ги под наем, строят и т.н., като спекулират и инвестират. Цената им не е обвързана с оценка на нетните активи, както при изброените по-горе инвестиционни дружества. Дружествата за инвестиции в имоти наречени “акционерни дружества със специална инвестиционна цел” (АДСИЦ) са длъжни да разпределят 90% от печалбата си под формата на дивидент. По закон те не се облагат с данък печалба, което ги прави конкурентоспособни спрямо другите играчи на пазара на недвижими имоти. Двете дружества до момента (27.11.2004 г.) са Ти Би Ай БАК Недвижима Собственост АДСИЦ и Бенчмарк Фонд Имоти АДСИЦ и линкове към информация за тях има в Invest.start.bg.

 


Набавяне на информация


 

За да знаете с какво се захващате, е препоръчително да инвестирате малко време като изчетете информацията в Коментари и Новини на Investor.bg, като дори отворите нова тема в Investor.bgкато дори отворите нова тема в Investor.bg  за нещо което не Ви е ясно.

 

 

Набавянето на информация включва отварянето на всички линкове в Invest.start.bgкъдето има и не малко информация от типа “Обучение и мисли на известни инвеститори”.


 

 

 

Важно е да се запознаете с нормативната уредба - в страницата на регулативния орган - Комисия за финансов надзор- www.fsc.bg - и най-вече със Закона за публично предлагане на ценни книжа. Комисията има горещ телефон 0900 32 300 (18 ст./мин).

Изборът на инвестиционен посредник е важен по отношение на условията на обслужване и разходите за комисионни, както и предоставянето на електронен достъп до БФБ-София, чрез системата COBOS.

Критериите за оценка на посредниците са: разходи за комисионни (твърда сума на сделка и процент от стойността на сделката); безплатен или платен абонамент за COBOS; разположение спрямо местоживеенето Ви; главен офис на посредника ли е или клон; голям посредник ли е или "човек оркестър"; известен ли е като посредник на дребни инвеститори или се занимава приоритетно с големи клиенти и на Вас няма да ви обръща сериозно внимание?

Списък на уеб страниците на инвестиционните посредници има на адрес invest.start.bg

а техните телефони и адреси - на http://www.investor.bg/?cat=42като голяма част от посредниците нямат уеб сайтове. Общият  брой посредници е около 70, като към тях трябва да се прибавят и около 30 банки, които също имат достъп до БФБ-София и извършват сделки там. В по-малките градове може да използвате услугите на клон на някоя от банките, за да си спестите транспортните разходи до най-близкия голям град, където има инвестиционен посредник. Трябва, обаче, да отчитате, че понякога е по-евтино да заплатите разходите си до съседния голям град, отколкото да платите висока комисионна в местната банка.


За всички възникнали въпроси можете да се обръщате към инвестиционния си посредник или банка, Комисията за финансов надзор (телефон за граждани 0900 32 300 (18 ст./мин) и форума на инвестиционна тематика(http://forum.investor.bg/).

 

 

 

 

 

 

Телефоните и адресите, а често и e-mail на публичните дружества и по-специално на директорите им за връзки с инвеститорите (служители задължени да информират акционерите в рамките на закона за публично предлагане на ценни книжа) са разположени на адрес http://www.investor.bg/?cat=42.

 

Не трябва да се забравя и фактът, че някои дружества разпределят дивиденти, което е ценен придатък към евентуалния доход от покачване на цената на акцията.

Винаги трябва да се отчита вероятността, че цената на акциите може да се понижи. Това може да стане поради редица вътрешни и външни фактори, както за публичното дружество, обект на търговия, така и за България като цяло.

Личното ми мнение е, че в момента все още малко хора инвестират на борсата и това е добър момент да се включи човек в голямата игра. В същото време, в последните 2 години имаше перманентен глад за акции и цената на някои дружества вече е висока и не крие потенциал за растеж. Важното е, че вече има нови дружества на борсата, както големи (БТК), така и малки. Също така, пенсионните фондове вече влагат на борсата (и ще подпират цените, защото не могат да са на минус, а ще имат все повече пари). Искам само да маркирам, че инвестирането на нашата борса (БФБ-София) не трябва да се смесва с валутната търговия на маржин (FOREX), където е много по- трудно. Просто валутният пазар е най-непредвидимият, като това е мнението на повечето анализатори и е факт,че на валутния пазар няма дългосрочен тренд (не можете да купите и да "забравите" и след 20 години да дойдете да си вземете умножените пари). Също така непредвидим и труден е и пазарът на акции в САЩ и другите развити пазари. Личното ми предпочитание е към инвестиране на Българска фондова борса - София (което между впрочем е и в пъти по-ненатоварващо психиката от валутните спекулации и чуждите акции), въпреки че самият аз спекулирам с валута. Много често хората говорят, че пазарът ни е неразвит - АМИ МНОГО ДОБРЕ, ТОЧНО ТОВА МИ ХАРЕСВА. Обичам да знам общественото мнение - за да правя обратното на него. Когато преди 4 години пазара беше още по-неразвит цените бяха 7-10 пъти по-ниски!!!

Мнението не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа!

Автор:

Мариян Йорданов

 

icq 224 365 319

mpy@start.bg

Invest.Start.BG





{START_COUNTER}